ରାମଦେବ ହେଉଛନ୍ତି ବାବା ବେଶରେ ଜଣେ ଜାଲି ଡାକ୍ତର : ଆଇଏମ୍ ଏ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯୋଗଗୁରୁ ସ୍ବାମୀ ରାମଦେବ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଥମୁନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (ଆଇଏମଏ) ବୁଧବାର ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେ ଆଧୁନିକ ଔଷଧ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପ୍ରାକୃତିକ ନିନ୍ଦା ଏବଂ କୁସଂସ୍କାର ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିବାରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।ଡାକ୍ତରୀ ବୃତ୍ତି ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଆଧୁନିକ ଔଷଧର ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ‘ପୃଷ୍ଠପୋଷକ’ ଭାବରେ ଆମେ ତୁମର ଇନ୍ଦୁଲଜେନ୍ସ ଖୋଜୁଛୁ, ବିଶେସତଃ ବାବା ରାମଦେବ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ଠୁର ଜନ ବିବୃତ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି। ଆଧୁନିକ ଔଷଧ ଏବଂ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କଠାରୁ ଉପହାସ କରିବା, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତୀୟ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ଉପହାସ କରିବା ସହ ସମାନ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛନ୍ତି, IMA ଏହା ଚିଠିରେ , ICMR କୁ ଲେଖିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ଆଇଏମଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଦେଶଦ୍ରୋହ ତଥା ରାମଦେବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲା। ଏଲୋପାଥି ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଔଷଧ ବଦନାମ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଆଇଏମଏ ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବଙ୍କୁ ଏକ ଆଇନଗତ ନୋଟିସ ମଧ୍ୟ ପଠାଇଥିଲା। ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ ଏଲୋପାଥି ଚିକିତ୍ସାକୁ ନେଇ ବାବା ରାମଦେବ କିଛି ଦିନ ତଳେ କେତେକ ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଖପ୍ପା ହୋଇଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଜୁନ ୧ ତାରିଖରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ରେସିଡେଣ୍ଟ ଡାକ୍ତର କଳା ଦିବସ ବି ପାଳନ କରିଥିଲେ । ଆଇଏମଏ ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରି ରାମଦେବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ମାମଲା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାବି ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଆଉ ଏବେ ଥାନ ପରେ କୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ପହଂଚି ଥିଲା ଏହି ବୟାନ ବିବାଦ ।

The post ରାମଦେବ ହେଉଛନ୍ତି ବାବା ବେଶରେ ଜଣେ ଜାଲି ଡାକ୍ତର : ଆଇଏମ୍ ଏ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, baba ramdev, ICMR, imaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *