ବିଜେପିରେ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ: ଆଦିତି ସିଂ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଅତି ନିକଟତମ ବିବେଚିତ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ବୁଧବାର ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 2022 ୟୁପି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏହା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ଏଥି ସହିତ ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଆଦିତି ସିଂ ଏହାକୁ ଏକ ବଡ କ୍ଷତି ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ଏକ ପରିବାର ପାର୍ଟିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ବୋଲି କହି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ଭଳି ବଡ ନାମ କାହିଁକି ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି ତାହା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି। “ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ କଂଗ୍ରେସରୁ ବିଦାୟ ନେବା ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ କ୍ଷତି। ଦଳ ଭାବିବା ଉଚିତ ଯେ ଏତେ ବଡ ନେତାମାନେ ଦଳ ଛାଡିବାର କାରଣ କ’ଣ ହୋଇପାରେ। କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଏକ ପାରିବାରିକ ପାର୍ଟିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଛି ଵୋଲି କହିଛନ୍ତି । “ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ଜଣେ ମହାନ ନେତା । ଜଣେ ଯୁବ ନେତା ଭାବରେ ସେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଲାଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ ତଥା ଚତୁର ନେତା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି ବୋଲି ରାବେରେଲି ବିଧାୟକ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏହି ଅବସରରେ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହେଁ। ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଜାଣିଛି। ତାଙ୍କର ଭଲ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।” ଉଭୟ ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ନେତାଙ୍କ ଦଳ ଛାଡିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ମାନସିକ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। “କଂଗ୍ରେସ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଭୁଲ କରୁଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସର ଯୁବ ପରିଶ୍ରମୀ ନେତା ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଅସନ୍ତୋଷ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେଣୁ ସେମାନେ ଦଳ ଛାଡି ବିଜେପି ଯାଉଛନ୍ତି। ଦଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତୃତ୍ୱ କାହିଁକି ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ। ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଦଳ ଛାଡିବା ନେଇ ମାନସିକ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ, ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ଜଣେ ସାଧାରଣ ସଚିବ ଭାବେ ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ 2004 ରେ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୟୁପିଏ ସରକାରରେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ।

The post ବିଜେପିରେ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ: ଆଦିତି ସିଂ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Aditi sing, congress, Nitin prasadSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *