ଆମେ କୋଭିଡ଼ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା କେବେ ବି ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହୁଁ, ନାହିଁ ଶବ ପକେଇବାପାଇଁ ଏଠି ନଦୀ ଅଛି : ମୁମ୍ବାଇ ମେୟର

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶବ ଭାସୁଥିବା ନଜର ଆସିଥିଲା। ଏହା ସହ ଗଙ୍ଗା ନଦୀ କୂଳରେ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶବକୁ ବାଲିରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଶବ ଗୁଡିକ କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ଶବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଅନୁମାନ କରିଥିଲେ। ଘଟଣା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲୁଚାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଘଟଣାକୁ ମୁମ୍ବାଇ ମେୟର କିଶୋରୀ ପେଡନେକର ୟୁପି ସରକାରଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି, ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ନଦୀର ଅଭାବ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଶବ ଭସାଇ ଦିଆଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଆମେ କଦାପି ଲୁଚାଇ ନାହୁଁ । ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏପରି କରିବୁ ନାହିଁ । ମୃତଦେହ ପକାଇବା ପାଇଁ ଆମ ପାଖରେ ୟୁପି ଭଳି ନଦୀ ନାହିଁ। ଆମେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ ଏବଂ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ ବୋଲି ମେୟର କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମେ 10 ରେ, ବିହାରର ଚାଉସା ଗ୍ରାମରେ ରାଜ୍ୟ ସୀମା ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ନଦୀ ଦ୍ୱାରା 71 ଟି ଶବ ଧୋଇ ହୋଇ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ଶବ ଧୋଇଯାଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଯେ ସେମାନେ COVID-19 ରେ ପୀଡିତ । ମାଲଦା ବିଲ୍ଡିଂ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ଘଟଣାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱାର୍ଡରେ ଅଡିଟ୍ କରାଯାଏ ଏବଂ ଆମେ ନୋଟିସ୍ ପଠାଉଛୁ। ଲୋକମାନେ ତଥାପି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭିତରେ ରହିଛନ୍ତି । “ବୁଧବାର ରାତିରେ ମୁମ୍ବାଇର ମାଲୱାନି ପଡ଼ିଆରେ ଥିବା ଏକ ମହଲା ଘର ଅନ୍ୟ ଏକ ଢାଞ୍ଚାରେ ଭୁଶୁଡି ପଡିବାରୁ ଅତି କମରେ ଆଠ ଜଣ ଶିଶୁ ଏବଂ ତିନିଜଣ ବୟସ୍କଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ 7ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅସଲମ ଶେଖ କହିଛନ୍ତି, “ବର୍ଷା ହେତୁ କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି। ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଆହତ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। କୋଠାଘରର ଆବର୍ଜନାଗୁଡିକ ହଟାଯାଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବା ପାଇଁ।” ଲୋକମାନେ ଏହା ତଳେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି “। “ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଢାଞ୍ଚାର ମାଲିକ ତଥା କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସିର ଧାରା 304 (2) (ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ) ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବ। ବାତ୍ୟା ତାଉତେ ପରେ ସେମାନେ କିଛି ଗଠନମୂଳକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ,” ବିଶ୍ୱ ନାଙ୍ଗ୍ରେ ପାଟିଲ୍ ସିପି (ଆଇନ ଏବଂ ଆଦେଶ) ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

The post ଆମେ କୋଭିଡ଼ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା କେବେ ବି ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହୁଁ, ନାହିଁ ଶବ ପକେଇବାପାଇଁ ଏଠି ନଦୀ ଅଛି : ମୁମ୍ବାଇ ମେୟର appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Corona death, Mumbai mirrorSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *