ଏଥର ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତରେ ପଡୁଛି ବିରଳ ଚର୍ତ୍ତୁଃଗ୍ରହ ଯୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଓଷା ପାଳନର ଭଲ ସମୟ

ଭୁବନେଶ୍ବର, ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ପୂଜା ଯାହା ସ୍ବାମୀସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପବିତ୍ର ସଂପର୍କର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହି ବ୍ରତରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଜଣେ ନାରୀର ଏତେ ଶକ୍ତି ଅଛି ଯେ ସେ ଯମରାଜଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ଫେରାଇ ଆଣି ପାରିବେ । ଏଥି ସହିତ ଶାଶୁ ଏବଂ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଧର୍ମର ସେବା ମଧ୍ୟ ଏହି ପର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ, ​​ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ଦିନ ଦୁଇଟି ରାଶିରେ ଚର୍ତ୍ତୁଃଗ୍ରହ ଯୋଗ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ର, ବୁଧ ଏବଂ ରାହୁ ତୁଳା ରାଶିରେ ବସିବେ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ର ଶୁଭ୍ର ଏବଂ ସୁଖ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର କାରଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେହିପରି ଏହି ଦିନ, ବୃଷ ରାଶିରେ ଚର୍ତ୍ତୁଃଗ୍ରହ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଗଠନ ହେଉଛି। ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସାଧାରଣତଃ ଚାରୋଟି ଗ୍ରହ ଗୋଟିଏ ରାଶିରେ ରହିଲେ ଚର୍ତ୍ତୁଃଗ୍ରହ ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଯୋଗ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ମଧୁରତା ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ 10 ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ର ଏବଂ ଧୃତି ଯୋଗରେ ଏହି ପର୍ବ ପଡୁଛି, ଯାହା ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଯୋଗ ଅଟେ। ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ଜୁନ୍ 09 ତାରିଖ ବୁଧବାର ଦିନ ମଧ୍ୟାହ୍ନ 01. 59 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି, ଯାହା ଜୁନ୍ 10 ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ 04. 22 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହୁଛି।

Read Moreଧର୍ମ, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ସଂସ୍କୃତି, ସାବିତ୍ରୀ, ସାବିତ୍ରୀ ଓଷା, ସାବିତ୍ରୀ ପୂଜା, ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *