ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ୍‌ ନାଁରେ ୫ ମିନିଟ୍ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ଅମ୍ଳଜାନ ସପ୍ଲାଏ, ଚାଲିଗଲା ୨୨ ଜଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ : ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସରକାର

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୨୭ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଗ୍ରାସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମକଡ୍ରିଲ୍ ସମୟରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଣ ୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ୟୁପି ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲର ମାଲିକ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ପଶ୍ଚିମ ୟୁପି ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ୨୮ ତାରିଖରେ ପରାସ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ମାଲିକ ଅରିଞ୍ଜୟ ଜେନାଙ୍କର ଏକ ତଥାକଥିତ ଦେଢ ମିନିଟର ଅଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ରେ — “ଆମକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରିବା ଆରମ୍ଭ କର । ମୋଦୀ ନାଗର ଏବେ ଶୁଖିଲା। ଆମେ ସେଠାରୁ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲୁ। କେତେକ ଶୁଣିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଯିବେ ନାହିଁ। ମୁଁ କହିଲି ଠିକ ଅଛି ଚାଲ ଏକ ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ କରିବା। କିଏ ମରିବ ଏବଂ କିଏ ବଞ୍ଚିବ ଆମେ ନଜର ରଖିବା। ତେଣୁ ଆମେ ସକାଳ ୭ ଟାରେ ମକଡ୍ରିଲ୍ କରିଥିଲୁ। ଗୋଟିଏ ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ କେହି ଜାଣି ପାରିନଥିଲେ । ତା’ପରେ ଆମେ ୨୨ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କଲୁ ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିଲା। ଏହି ମକଡ୍ରିଲ୍ ୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ । ” ତେବେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଆଗ୍ରା ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ପ୍ରଭାସ ଏନ ସିଂ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ଦିନ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ କୌଣସି ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସିଂ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବକୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିଥିଲୁ । ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୨୬ ଓ ୨୭ ଏପ୍ରିଲରେ ସାତଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ମହଜୁଦ୍ ଅଛି । ଏବଂ ୨୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ମାଲିକଙ୍କ ଅଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ମାଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର କଥାକୁ ଭୁଲ୍ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଅମ୍ଳଜାନର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇଥିଲୁ। ଏବଂ ଏପ୍ରିଲର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଯେଉଁ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ହାଇ ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ରେସର ଏବଂ ଯେଉଁ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଲୋ ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ରେସର ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା କରାଯାଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ” “ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଥିଲେ କିମ୍ବା ସପ୍ଲାଏ ଶେଷ ହୋଇଗଲେ ଆମେ କିପରି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବୁ ସେଥିପାଇଁ ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ କରିଥିଲୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲର ମାଲିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ,” ମୁଁ କହିଲି ଯେ ସକାଳ ୭ ଟାରେ ଏକ ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୨୨ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଲଗା କରାଯାଇଥିଲା। ” କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଶାସକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କୁ ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ। ବିଜେପି ଶାସନ କାଳରେ ଉଭୟ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ମାନବିକତାର ଘୋର ଅଭାବ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ସେ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

The post ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ୍‌ ନାଁରେ ୫ ମିନିଟ୍ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ଅମ୍ଳଜାନ ସପ୍ଲାଏ, ଚାଲିଗଲା ୨୨ ଜଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ : ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସରକାର appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, Mock drill, Oxygen supply, upSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *