ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅଣ ନାତୁଣୀଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କର ୫୬ ବର୍ଷିୟ ଅଣନାତୁଣୀଙ୍କୁ ଠକେଇ ଓ ଜାଲିଆତି ମାମଲାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଡର୍ବାନର ଏକ କୋର୍ଟ ୭ ବର୍ଷର ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କର ନାତୁଣୀ ଆଶିଷ ଲତା ରାମଗୋବିନ୍ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ୬ ମିଲିୟନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ରାଣ୍ଡ୍ (୩ କୋଟି ୨୨ ଲକ୍ଷ ୮୪ ହଜାର ୪୬୦ ଟଙ୍କା) ର ଠକେଇ ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆଶିଷ ଲତାଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏସଆର୍ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଠକିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏସଆର୍ ମହାରାଜ ଭାରତରୁ ନନ୍-ଏକଜିଷ୍ଟେଣ୍ଟ କନସାଇନମେଣ୍ଟ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କକୁ କ୍ଲିୟର୍ କରାଇବା ପାଇଁ ଲତା ରାମଗୋବିନଙ୍କୁ ୬.୨ ମିଲିୟନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ରାଣ୍ଡ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ଦେଇଥିଲେ। ସେଥିରୁ ତାଙ୍କୁ ଲାଭର ଏକ ଅଂଶ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବିଶିଷ୍ଟ ରାଇଟ୍ସ ଆକ୍ଟିଭିଷ୍ଟ ଇଲା ଗାନ୍ଧି ଓ ସ୍ବର୍ଗତ ମେଓ୍ବା ରାମଗୋବିନଙ୍କ ଝିଅ ଲତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡର୍ବାନ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ଓ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ବିରୋଧରେ ଅପିଲ୍ କରିବାର ଅନୁମତିକୁ ଖାରଜ କରିଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୧୫ ରେ ଲତା ରାମଗୋବିନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯେତେବେଳ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ନ୍ୟାଶନାଲ୍ ପ୍ରୋସିକ୍ୟୁଟିଙ୍ଗ୍ ଅଫରିଟି (ଏନପିଏ) ବ୍ରିଗେଡିୟର୍ ହାଙ୍ଗୱାନୀ ମୁଲାଉଦଜ କହିଥିଲେ ଯେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ନିବେଶକଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ସେ ଫର୍ଜି ଚାଲାଣ ଓ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଯେ ତିନୋଟି କଣ୍ଟେନର ଭାରତରୁ ପଠାଯାଉଛି । ସେତେବେଳେ ଲତା ରାମଗୋବିନଙ୍କୁ ୫୦ହଜାର ରାଣ୍ଡ୍ ସହ ଜାମିନ୍ ମିଳିଥିଲା।  ସୋମବାର ଦିନ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କୋର୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଲତା ରାମଗୋବିନ୍ ଅଗଷ୍ଟ 2015 ରେ ନ୍ୟୁ ଆଫ୍ରିକା ଆଲାଇନ୍ସ ଫୁଟ୍ୱେୟାରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଅଗଷ୍ଟରେ ଭେଟିଥିଲେ। ଏହି କମ୍ପାନୀ କପଡା, ଲିନେନ୍ ଓ ଜୋତାର ଆମଦାନୀ କରି ବିକ୍ରି କରେ। ମହାରାଜଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀକୁ ଲାଭାଂଶ ଆଧାରରେ ଅର୍ଥ ଦିଅନ୍ତି।  ଲତା ରାମଗୋବିନ୍ ମହାରାଜଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ନେଟକେୟାର ପାଇଁ ତିନୋଟି କଣ୍ଟେନର ଆମଦାନୀ କରିଥିଲେ। ଏନପିଏ ମୁଖପାତ୍ର ନତାଶା କର ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମଦାନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ କଷ୍ଟମ୍ସ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବନ୍ଦରରୁ ମାଲ୍ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦରକାର।  “ସେ ତାଙ୍କୁ (ମହାରାଜ) କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ୬.୨ ମିଲିୟନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ରାଣ୍ଡ୍ ଦରକାର । ତାଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ, ସେ ତାଙ୍କୁ ଫର୍ଜି ଚାଲାଣ ଓ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ରାମଗୋବିନଙ୍କ ପରିବାର ଓ ନେଟ୍ କେୟାର୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ କାରଣରୁ ମହାରାଜ କରଜ ପାଇଁ ଲତାଙ୍କ ସହ ଏକ ଲିଖିତ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ଠକେଇ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ସେ ଲତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ। ରାମଗୋବିନ୍ ଏନଜିଓ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ଅହିଂସା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ବିକାଶ ଅଭିଯାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ନିଜକୁ ପରିବେଶ, ସାମାଜିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ କାମ କରିଥିଲେ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଂଶଧର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲତା ରାମଗୋବିନ୍ ଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ କିର୍ତ୍ତୀ ମେନନ୍, ସ୍ୱର୍ଗତ ସତୀଶ ଧୁପେଲିଆ ଏବଂ ଉମା ଧୁପେଲିଆ-ମେଷ୍ଟ୍ରି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଜାତୀୟ ସମ୍ମାନ ସମେତ ରାମଗୋବିନ୍ ଙ୍କ ମାତା ଇଲା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ।

The post ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅଣ ନାତୁଣୀଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Great grand daughter, Mahatma GandhiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *