ଗୁରୁବାର 10 ତାରିଖରେ ହେବ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ, ତେବେ ଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ କଣ ରହିଛି 10 ଟି ବିଶ୍ବାସ

Solar Eclipse 2021, ଜୁନ 10 ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ସଂଗଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ହିନ୍ଦୁ ମାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ଘଟିବ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର 12 ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ପାଳନ ଅବଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଅବଧିରେ କେଉଁ ବସ୍ତୁ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଛି।

1- ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଏହାର ଜଳ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଯାହାର ପ୍ରମାଣ ହେଲା ଏହି ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଅଧିକ ଜୁଆର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ପାଣି ପିଇବା ବେଳେ ସେଥିରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ମିଶାଇ ପାନ କରିବା ଉଚିତ।

2- ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ରହିଛି, ସେଥିପାଇଁ ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ କିମ୍ବା ଗ୍ରହଣର ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଖାଦ୍ୟ ରନ୍ଧା ଯାଇ ଖିଆଯାଏ। ଏଥିସହିତ ସେଥିରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ମିଶାଇ ଖିଆଯାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହଜମ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପେଟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ।

3- ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ପହଡ ପଡିଯାଏ। ଗ୍ରହଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଘର ସଫା କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଯଦି ଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଶେଷ ହୁଏ।

4- ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ। ତାହା ନ କଲେ ଶିଶୁର ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି।

5- ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରହଣ ଖୋଲା ଆଖିରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। କାରଣ ଆଖି ଉପରେ ରେଟିନାର ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ଗ୍ରହଣ ଖୋଲା ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ, ସେଥିପାଇଁ ଏହା କେବଳ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ଚଷମା ପିନ୍ଧି ଦେଖାଯାଇଥାଏ।

6- ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ।

7- ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ପ୍ରକୃତିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ | ଗ୍ରହଣ ହେତୁ ପୃଥିବୀ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଭୂକମ୍ପ ଘଟିଥାଏ।

8-କୁହାଯାଏ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସାଂଘାତିକ କିମ୍ବା ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରେ।

9-ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କିମ୍ବା ଭାବପ୍ରବଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ଭାବପ୍ରବଣ କିମ୍ବା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ଆମ ଭାବନାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବନାକୁ ବଢାଇଥାଏ।

10- ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ।

ତେବେ ଏ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଭାରତରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ନିତିନିୟମ ପାଳନ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ ନାହିଁ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ଧର୍ମ, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *