ପଙ୍କପାଳ ଟିକାକେନ୍ଦ୍ରରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସମାଜସେବୀ ବୋଲାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା

ରମେଶ ମହାନ୍ତି

ଜଗତସିଂହପୁର: ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଟିକାକେନ୍ଦ୍ରରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ନିନ୍ଦାର ସୁଅ ଛୁଟୁଥିବା ବେଳେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ମିଳୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏପରି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଙ୍କପାଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ।

ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତର ପଙ୍କପାଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ନିମନ୍ତେ ବ୍ଲକ ପକ୍ଷରୁ ସରପଞ୍ଚ ମିନାକ୍ଷୀ ଦାସଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସୁବନ୍ଦୋବସ୍ତ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ନିଜକୁ ସମାଜସେବୀ ବୋଲି କହୁଥିବା ସ୍ନେହମୟୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ନାମକ ମହିଳା ୨ଦିନ ହେବ ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଏଥିସହିତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସକାଳୁ ଉକ୍ତ ମହିଳା ଜଣକ ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚି କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା କିଛି ଟୁକନକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ଧାଡିରେ ଛିଡାହୋଇ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଟୁକନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ ମହିଳା ଜଣକ ଧାଡିରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାର କରି ତାଙ୍କର କିଛି ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ଧାଡିରେ ଛିଡା କରାଇ ନିଜେ ଟୁକନ୍ ବାଣ୍ଟି ତାଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଟିକା ନେବାରେ ସହଯୋଗ କରୁଥିଲେ।

ଧାଡ଼ିରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଲୋକେ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଏନେଇ ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ସରପଞ୍ଚ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହିତ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଏକ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିବା ସହ ଚୁଟିକୁ ଧରି ତଳେ ଫୋପାଡି ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ୍ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଟିକା ନେଇଥିଲେ। ଏସମ୍ପର୍କରେ ପଙ୍କପାଳ ସରପଞ୍ଚ ମିନାକ୍ଷୀ ଦାସ ଉକ୍ତ ସ୍ନେହମୟୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ନାମକ ମହିଳାଙ୍କ ନାମରେ କୁଜଙ୍ଗ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ବେଳେ ଅପରପକ୍ଷରୁ ପାଲଟା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଟିକାକେନ୍ଦ୍ରରେ ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା ଘଟଣାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରାଯାଉଛି। ଏନେଇ ପଙ୍କପାଳ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ଅରୁଣ କୁମାର ପାଣି, ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଦ୍ଧା ପକ୍ଷରୁ ପରଂବ୍ରହ୍ମ ରାଉତ, ପଙ୍କପାଳ ବଣିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଫକିର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣାର ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ସମାଜସେବୀ ନାମରେ ଅସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଗଲେ ଆନ୍ଦୋଳନର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୁଜଙ୍ଗ ସରପଞ୍ଚ ସଂଘର ସଭାପତି ମିହିର ରଞ୍ଜନ ସାହୁ ଓ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣାର ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

Read Moreଆଜିର ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା, ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା, ପଙ୍କପାଳ ଟିକାକେନ୍ଦ୍ରThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *