କୋଭିଡ୍ ଉପରେ ମିଥ୍ୟା ବିଜୟ ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ମୋଦିଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଶନିବାର ଦିନ ପୁଣି ଥରେ କୋଭିଡ ଉପରେ ମିଥ୍ୟା ବିଜୟ ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ ପଚାରିଛନ୍ତି – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନୂତନ ବାସଭବନ ଏବଂ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାଠାରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କି ? “କିଏ ଦାୟୀ” ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କୋଭିଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଆଇସିୟୁ ବେଡ, ହସ୍ପିଟାଲ ବେଡ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କଂଗ୍ରେସ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଅମ୍ଳଜାନ, ଆଇସିୟୁ, ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କୁ କଡା ଭାଷା ପ୍ରୟୋଗ କରି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତରେ 2,27,972 ଅମ୍ଳଜାନ ଶଯ୍ୟା ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା 36 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ 1,57,344 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟାରେ 66,638 ରୁ 36,008 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 46 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟଘଟିଥିଲା। ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବେଡ 33,024 ରୁ 23,618 କୁ ହ୍ରାସ ପାଇ 28 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା 10,000 ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ITBP ର ଅସ୍ଥାୟୀ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ରର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ 7 ରେ ଆଇଟିବିପି କେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ସେ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଏହି ମେଡିକାଲରେ ସୀମିତ ଥିବା ସହ ମାତ୍ର 2,000 ବେଡ୍ ଥିଲା। ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସଂସଦର ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା, ଅମ୍ଳଜାନ ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ଥିଲା।ଭାରତକୁ ସଂକଟରେ ପକାଇଥିବା କୋଭିଡ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଅସୁବିଧାକୁ ଦର୍ଶାଇ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସରକାରଙ୍କୁ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାଟାବେସ୍ ଭଳି ଆବେଦନ ଆଦରକାରୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଗମ୍ଭୀରତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ 2014 ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଜେପି ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜେଟକୁ 20 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। 15 ଟି ନୂତନ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS) ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ 15 ଟି ନୂତନ AIIMS ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନୁହେଁ। ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, “କୋଭିଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଏକ ବର୍ଷର ସମୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାର ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅସଫଳ ହେଲେ।ଶେଷରେ ମିଥ୍ୟା ବିଜୟ ଘୋଷଣା କଲେ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ ବେଡ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବେଡ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କଲେ? ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁବିଧା କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ସଂସଦ କମିଟିର ଚେତାବନୀକୁ କାହିଁକି ମୋଦି ସରକାର ଅବହେଳା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

The post କୋଭିଡ୍ ଉପରେ ମିଥ୍ୟା ବିଜୟ ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ମୋଦିଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, corona, PM Narendra Modi, priyanka gandhiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *