କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ‘ଘରେ-ଘରେ ରାସନ’ ପହଞ୍ଚାଇବା ଯୋଜନା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର : ଆପ୍ ପଚାରିଲା ” ରାସନ୍ ମାଫିଆ ଙ୍କ ସହିତ ପିଏମଙ୍କର କି ସମ୍ପର୍କ ? “

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା କାଳରେ କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାରଙ୍କ ‘ଘରେ-ଘରେ ରାସନ’ ପହଞ୍ଚାଇବା ଯୋଜନା ଉପରେ କଣ୍ଟା ସାଜିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ଆପ୍ ସରକାର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ” ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଦିନେ ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ୭୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ରାସନ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀ ଲାଭବାନ ହୋଇଥାନ୍ତେ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶକ୍ରମେ ‘ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘରେ ଘରେ-ରାସନ ଯୋଜନା’ ନାମକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହେଲା। ଯୋଜନା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ NFS ଅଧିନିୟମ, 2013 ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଘରେ ରାସନ ବିତରଣ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା।” ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଆରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯେ, ” ଦୁଇଟି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଏଲଜି (ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର) ଘରେ ଘରେ-ରାସନ ଯୋଜନା’ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଫାଇଲକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରି ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଥିବା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅନୁମୋଦନ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏକ ଘରୋଇ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ‘ଟିଡିପିଏସ୍ ଅଧୀନରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଏବଂ ପ୍ୟାକେଜ୍ ରେସନର ହୋମ ଡେଲିଭରି ଉପରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି’ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଫାଇଲଟି ପୁଣି ଥରେ ବିଚାର ପାଇଁ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ। ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ଏକ ଲିଖିତ ଆବେଦନକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ସାରକାରୀ ରେସନ ଡିଲର ସଂଘ ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରାସନ ବିତରଣର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ପାର୍ଟି ଅଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । ଦଳ କହିଛି “ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ‘ରାସନ୍ ମାଫିଆ’ଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ କ’ଣ? କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାରଙ୍କ ‘ଘରେ ଘରେ ରାସନ ସ୍କିମ’କୁ ଆପଣ କାହିଁକି ଅଟକାଇଛନ୍ତି’? ” ମାର୍ଚ୍ଚରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଦ୍ବାରା ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଦର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କାରଜ ରାସନ କିଣି ପାରନ୍ତି। ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଯୋଜନା ସବସିଡି ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଯାଞ୍ଚ ଆଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ତଥା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

The post କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ‘ଘରେ-ଘରେ ରାସନ’ ପହଞ୍ଚାଇବା ଯୋଜନା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର : ଆପ୍ ପଚାରିଲା ” ରାସନ୍ ମାଫିଆ ଙ୍କ ସହିତ ପିଏମଙ୍କର କି ସମ୍ପର୍କ ? “ appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, aap, Arvind kejeriwal, Doorstep ration scheme, narendra modiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *