ବିହାର ତଳପଟୁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି :NITI ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟ ପରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ବିହାରର ମାନ୍ୟତା ନେଇ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ NITI ଆୟୋଗ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ (SDG) ସୂଚକାଙ୍କ 2020-21 ରେ ବିହାରର ମାନ୍ୟତା ଉପରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ଯାଦବ। ବିହାରର ନିମ୍ନ ମାନ୍ୟତା ହେତୁ ଯାଦବ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର 16 ବର୍ଷର ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ରାଜନୀତିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ନୀତୀଶ-ବିଜେପିର 16 ବର୍ଷର ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ରାଜନୀତିର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ବିହାର ତଳୁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ବୋଲି ଯାଦବ ଶନିବାର ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ତଥାକଥିତ ଜଙ୍ଗଲ ରାଜ ବିଷୟରେ କାନ୍ଦୁଥିଲେ ସେମାନେ ଜିଭ ହରାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୁଚି ରହିଛନ୍ତି। ବିହାରକୁ ପୋଛି ଦିଆଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୟୀତିକ ନ୍ୟାୟକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଅର୍ଥନୟୀତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଲିଙ୍ଗ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପରିବେଶ ପରି ବିଭିନ୍ନ ପାରାମିଟର ଆଧାରରେ NITI ଆୟୋଗ SDG ସୂଚକାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଅଗ୍ରଗତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରେ । ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ସୂଚକାଙ୍କରେ କେରଳ 75 ସ୍କୋର ସହ ଶୀର୍ଷ ମାନ୍ୟତା ବଜାୟ ରଖିଥିବାବେଳେ ବିହାର 52 ସ୍କୋର କରି ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଯାଦବ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ଜନତା ଦଳ (ୟୁନାଇଟେଡ୍) ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ର ‘ଡବଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍’ ମିଳିତ ସରକାର ଉପରେ ଟିପଣି ଦେଇଛନ୍ତି। କୁମାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବନ୍ଦ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଭୂତ ଘରେ ପରିଣତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କାରଣରୁ ବିହାର ଏନ୍ଆଇଟିଆଇ ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟରେ ତଳପଟୁ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ତଥାକଥିତ ଡବଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ (ସରକାର) ଏକ ଖରାପ ଇଞ୍ଜିନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ହିନ୍ଦୀରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ଦଳର ବର୍ତ୍ତମାନର ନେତା ଆରଜେଡିର ତେଜସ୍ୱୀ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନ ମାନ୍ୟତା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଜସ୍ୱୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ବିହାରକୁ ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିମ୍ନ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା କାଗଜରେ ବିଜେପି-ନୀତୀଶ ଶାସନର 16 ବର୍ଷର ଅଗ୍ରଗତିର ମୂଳମନ୍ତ୍ର।

The post ବିହାର ତଳପଟୁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି :NITI ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟ ପରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Bihar, Lalu Prasada Yadav, Niti ayoga, nitish kumarSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *