ଦେଶର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ଼ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଖାମଖିଆଲି ନୀତି ରୁ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ : ରାହୁଲ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: କେନ୍ଦ୍ରର କୋଭିଡ ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଲଗାତର ଟାର୍ଗେଟ କରି ଆସୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ବିଜେପିକୁ କଡା ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି। କରୋନା କାଳରେ ଦିନରାତି ଏକ କରି ମହାମାରୀ ସହ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜେପି ସରକାର ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ସହ ମହାମାରୀର ପ୍ରସାର ଏବଂ ଧିମା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ନୀତିକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରଦାର ବର୍ଷିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ତଥା ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୁଚାଉଛନ୍ତି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସେୟାର କରି ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ପ୍ରକୃତ COVID ମୃତ୍ୟୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଉଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଶର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ COVID-19 ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏମ୍ଏ) ର ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ COVID-19 ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ 624 ଡାକ୍ତର ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। IMA ର COVID ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା (109) ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁର ଷଷ୍ଠାଂଶ ଅଟେ। ଏହା ପରେ ବିହାରରେ 96 ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ 79 ରହିଛି। ଆଇଏମଏ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ଲହରରେ ସାରା ଦେଶରେ 748 ଡାକ୍ତର ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ପଞ୍ଜାବରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବକ୍ତୃତା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍। ଜାଭଡେକର ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, “ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ (କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ) ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କୁ 1.40 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ କୋଭାକ୍ସିନ 400 ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେ ଏହାକୁ 20 ରୁ 1000 ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା। ” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ 22 କୋଟି COVID ଟିକା ମାଗଣାରେ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହିଁ COVID ଟିକା ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ହୋଇଗଲେ ରାଜ୍ୟମାନେ ଟିକା ଯୋଗାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

The post ଦେଶର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ଼ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଖାମଖିଆଲି ନୀତି ରୁ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ : ରାହୁଲ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, corona, doctor, rahul gandhiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *