ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହୀ ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ବିଜେପି ବିଚଳିତ: ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ସଭାପତି ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଦିନ ଗଣିତ ହୋଇଛି। ଏବଂ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ “ବିଦ୍ରୋହୀ ମନୋଭାବ” ଦ୍ୱାରା ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଯାଦବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ତଥା ଆରଏସଏସର “ବିଦ୍ରୋହୀ ମନୋଭାବ” ଉପରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ କ୍ରୋଧିତ ହେଉଛନ୍ତି । ସରକାର ଏବଂ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ଦୂର କରିବାକୁ ନେତାମାନେ କେବଳ ଟ୍ୱିଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ବୋଧହୁଏ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଜଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଦଳୀୟ ନେତା ତଥା ବରିଷ୍ଠ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଗସ୍ତକୁ ସେ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଯାଦବ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ସୁଗମ ତଥା ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ବିଜେପି ନେତା ଏହାକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଲୁଚାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ ଡ୍ୟୁଟି ତୁଲାଇବା ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ହିସାବରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦମନ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଇନରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କକ କୌଣସି ତାଲିକା ସରକାର ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ସରକାର ନକଲି ତଥ୍ୟ ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କୋଭିଡ କାରଣରୁ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଲୁଚାଇ ଟଙ୍କା ଦେବାରେ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ବିଫଳତାକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ, COVID-19 ଯୋଗୁଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କମ୍ ବୋଲି ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି| ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତେବେ କୋଭିଡ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୋଇନଥାନ୍ତା ବୋଲି ଅଖିଳେଶ ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସପି କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଭିଡ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟି ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ବିଷୟରେ ପଚାରି ବୁଝିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ କାହାକୁ ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ। ମହାମାରୀ ଅପେକ୍ଷା ସରକାରଙ୍କ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅସାବଧାନତା ହେତୁ COVID-19 ଏବଂ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2022 ମସିହାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାରେ ବିଜେପି ଆଉ ସଫଳ ହେବ ନାହିଁ। 2022 ମସିହାରେ, “ବିଜେପିର ବିଦାୟ ନିଶ୍ଚିତ। ଏବଂ ସମାଜବାଦୀ ସରକାର ଗଠନ ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଏଥିପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ବିଜେପିକୁ ଭୟଭୀତ କରାଇଛି।

The post ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହୀ ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ବିଜେପି ବିଚଳିତ: ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, akhilesh yadav, BJP, corona, uttar pradeshSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *