କୋଭିଡ୍ ରେ ଅନାଥ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ ହେବ ନାହିଁ- ଗାର୍ଡିଆନ ହେବେ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍:ରାଜ୍ୟକୁ WCD ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହାମାରୀ କରୋନା ଅନେକଙ୍କୁ ଅନଥା କରିଦେଇଛି। ସେହିପରି କେହି ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ କିଏ ମା’ଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (ଡବ୍ଲୁସିଡି) ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛି ଯେ କୋଭିଡ -19 ଦ୍ୱାରା ଅନାଥ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ। ରାଜ୍ୟ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଡବ୍ଲୁସିଡି ସଚିବ ସରକାରଙ୍କୁ ଉଭୟ ଶିଶୁ କିମ୍ବା ଜଣେ ପିତାମାତା ଏବଂ ପରିବାର ହରାଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ଜରୁରୀ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ଜୁଭେନାଇଲ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସୂଚନା ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ। “ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କୋଭିଡ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଭିଭାବକ ହେବେ। ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟମାନେ ପରିବାରର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଧିକାରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ଏହା ବିକ୍ରୟ କିମ୍ବା ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଉପଯୁକ୍ତ ତଦାରଖ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସଂଘର ସଚିବ ରାମ ମୋହନ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି। ଡିଏମ୍ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ଯେ ଏହିପରି ପିଲାମାନେ ଜେଜେ ଆକ୍ଟ, 2015 ଅନୁଯାୟୀ ନିମ୍ନ ପ୍ରାଥମିକତା କ୍ରମରେ ପୁନଃ ଥଇଥାନ ହେବେ – ବିସ୍ତାରିତ ପରିବାର, ଶିଶୁର ସମ୍ପର୍କୀୟ ସହିତ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହେବ। ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଆଡପ୍ସନ୍ ରିସୋର୍ସ ଅଥରିଟି ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଯଦି ଆଇନଗତ ମୁକ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଶିଶୁକୁ ସରକାରୀ ଅନୁମୋଦିତ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଅଧୀନରେ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିଛି। ଆଉଟ୍ରିଚ୍ ଏବଂ ସର୍ଭେ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୁଖଃରେ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଦର୍ଶାଇ ଏକ ଡାଟାବେସ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଆଉଟ୍ରିଚ୍ ଏବଂ ସର୍ଭେ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୁଖଃରେ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଦର୍ଶାଇ ଏକ ଡାଟାବେସ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଚାଇଲ୍ଡ ଟ୍ରାକ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଛି। ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ, ଶିଶୁ ବିବାହ, ବେପାର ତଥା ବେଆଇନ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ସମେତ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅପରାଧକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ସରକାର ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି
ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଟ୍ରାକ ଚାଇଲ୍ଡ ପୋର୍ଟାଲରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଛି। WCD ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ଭାରତର ପ୍ରାୟ 7000 ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଦୁର୍ବଳ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ସମସ୍ତ ଅନାଥ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଦିବସ ବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏହି ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। “ଶିଶୁର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଆଧାର କରି ସେକ୍ସନ୍ ଆରଟିଇ ବିଭାଗ 12 (1) © ଅନୁଯାୟୀ ନିକଟସ୍ଥ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖାଇ ପାରିବେ। ଯୋଗ୍ୟ ଅନାଥ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟମାନ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

The post କୋଭିଡ୍ ରେ ଅନାଥ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ ହେବ ନାହିଁ- ଗାର୍ଡିଆନ ହେବେ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍:ରାଜ୍ୟକୁ WCD ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, Corona death, Orphan children, WcdSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *