ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଙ୍କୁ ଜୋତା ଫିଙ୍ଗିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଜେଲ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଗୁଜୁରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଚା ବେପାରୀ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଉପରକୁ ଚପଲ ଫିଙ୍ଗିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୮ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ମିର୍ଜାପୁର ଗ୍ରାମୀଣ ଅଦାଲତର ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଭି ଏ ଧଧଲ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭବାନୀଦାସ ବାଭାଜୀଙ୍କୁ ଆଇପିସି ଧାରା 353 ଅନୁଯାୟୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । (ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା)। ପୋଲିସକୁ ଦେଇଥିବା ବୟାନରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାବାଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବାରୁ ନିରାଶ ହୋଇ ସେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଉପରକୁ ଚପଲ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଉପରକୁ ଚପଲ ଫୋପାଡିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବାବେଳେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଧଧଲ ବାଭାଜୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋବେସନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ରାଜକୋଟ ଭାୟାବାଦର ବାସିନ୍ଦା ବାଭାଜୀଙ୍କୁ 18 ମାସ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ବିଚାର କରି ତାଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏପ୍ରିଲ 11, 2012 ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଷ୍ଟିସ କେ.ଏସ୍ ଜାଭେରୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଚପଲ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଜଜ୍ ଚପଲ ଫୋପାଡିବାର କାରଣ ପଚାରିଥିଲେ, ବାଭାଜୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ତାଙ୍କ ମାମଲା ଶୁଣାଣି ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସେ ନିରାଶ ହୋଇ ଏହା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ବାଭାଜୀଙ୍କୁ ସୋଲା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଆଇପିସିର ଧାରା 186 ଏବଂ 353 ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା । ପୋଲିସର ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବାଭାଜୀ ଭାୟାଭାଦର ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଚା ’ଷ୍ଟଲ ଚଳାଉଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଭବନଗର ପୌରପାଳିକା ତାଙ୍କୁ ଏହି ଷ୍ଟଲ୍ ହଟାଇବାକୁ କହିଲା, ବାଭାଜୀ ଗୋଣ୍ଡାଲ୍ ଅଧିବେଶନ କୋର୍ଟରୁ ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ରହିବା ଆଦେଶ ପାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ପୌରସଂସ୍ଥା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲା । ବାଭାଜୀ ତାଙ୍କ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ଆବେଦନ ଆଧାରରେ ପୌରସଂସ୍ଥା ତାଙ୍କୁ ଚା ’ଷ୍ଟଲ ହଟାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବେକାରୀ କରିଦେଇଛି । ଆୟର କୌଣସି ଉତ୍ସ ନ ଥିବାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ କହିଛି ଯେ ସେ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଛନ୍ତି, କାରଣ ଶୁଣାଣିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଯିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ରୁଣ ନେବାକୁ କିମ୍ବା ଭିକ ମାଗିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ତାଙ୍କ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସେ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ଆସି ଥକି ଯାଇଥିଲେ ବୋଲି ବାଭାଜୀ କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ସତ୍ୟ ଯେ ବିଚାରକାଳ କାରଣରୁ ମାମଲା ଠିକ୍ ସମୟରେ ସମାଧାନ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ହାଇକୋର୍ଟର ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଉପରକୁ ଚପଲ ଫିଙ୍ଗିବାର କାରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

The post ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଙ୍କୁ ଜୋତା ଫିଙ୍ଗିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଜେଲ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଅପରାଧ, ଜାତୀୟ, gujurat, high court judgeSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *