କରୋନିଲ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର ବନ୍ଦ କରିବା ମାମଲାରେ ରାମଦେବଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଢିଲା ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ଅଡୁଆ। ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (DMA) ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ପିଟିସନ ଆଧାରରେ ରାମଦେବଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। DMA କରୋନିଲ ଟାବଲେଟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ରାମଦେବଙ୍କ ମିଥ୍ୟା ଦାବି ଓ ମିଥ୍ୟା ବୟାନ ଦେବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲା। ରାମଦେବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନିଲ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିଦେଉଛି , କିନ୍ତୁ ଏ ନେଇ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ କହିଛି। ଜଷ୍ଟିସ୍ ସି ହରି ଶଙ୍କରଙ୍କ ଏକକ ଜଜ୍ ବେଞ୍ଚ ରାମଦେବଙ୍କୁ ଏଲୋପାଥି ବିରୋଧରେ ଏବଂ କରୋନିଲ ସପକ୍ଷରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ବାରଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମଦେବଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ହେଉଛି ତାଙ୍କର “ମତ” ଏବଂ ଏହାକୁ “ଧାରା 19 (1) (କ) ଆଧାରରେ ଯାଞ୍ଚ୍ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି , ଯାହା ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତାର ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ। ତେବେ ବିଚାରପତି, ରାମଦେବଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତି ନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମକଦ୍ଦମା ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇନାହିଁ। ଏବେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଜୁଲାଇ ୧୩ ତାରିଖରେ ହେବ। ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ ରାଜୀବ ଦତ୍ତା କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାଗରିକ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଏକ ମକଦ୍ଦମା ଅଟେ। ରାମଦେବ ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦେଇଥିବା ବୟାନ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁମ ଏଲୋପାଥି କଣ ଏତେ ଦୁର୍ବଳ ବିଜ୍ଞାନ ଯେ କୌଣସି ବୟାନକୁ ନେଇ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରାଯିବା ଜରୁରୀ। ତେଣୁ କୋର୍ଟ ଏହାର ଅଭିଯୋଗରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନକୁ କହିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ କରୋନିଲଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ରାମଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏଲୋପାଥିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଯୋଗ ଓ ଆୟୁର୍ବେଦ ସହିତ ସବୁକିଛି ଠିକ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ ଭାବନ୍ତି । ସେ ଠିକ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି ଓ ସେ ଭୁଲ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଫେବୃଆରୀରେ, ରାମଦେବ ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପର ଜାରି କରି ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କରୋନିଲ୍ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପ୍ରମାଣ ଭିତ୍ତିକ ଔଷଧ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଏବଂ ନିତିନ ଗଡକରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ସେହି ଦିନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କାହାର ନାମ ନ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲା ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କୌଣସି ପାରମ୍ପାରିକ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବକୁ ସମୀକ୍ଷା କରି ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ନାହିଁ।

The post କରୋନିଲ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର ବନ୍ଦ କରିବା ମାମଲାରେ ରାମଦେବଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, baba ramdev, Coronil, delhi high court, DMASatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *