ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡା ଭର୍ତ୍ସନା , କହିଲେ -“ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା ଉଚିତ୍ “

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ନୀତିକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଓ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଲଗାତର ଭାବେ କଡା ଟିପ୍ପଣୀ…
The post ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡା ଭର୍ତ୍ସନା , କହିଲେ -“ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା ଉଚିତ୍ “ appeared first on Satya Patha.

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ନୀତିକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଓ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଲଗାତର ଭାବେ କଡା ଟିପ୍ପଣୀ କରୁଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ନ୍ୟାୟାଳୟ ମୂକ ଦର୍ଶକ ସାଜି ବସି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଅପରପକ୍ଷରେ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଆହୁରି କଡା ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି । ଟିକାର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ ନାହିଁ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ଟିକା ତିଆରି କରିବାର ଅଧିକାର ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ସେମାନେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁ ନାହାନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ତେଣୁ କ୍ଷମତାକୁ ଦମନ କରି ବସିଥିବା ଏହି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ଚଲାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସବୁ ଲୋକ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ , କାରଣ ‘ଭୟ ମାନସିକତା’ ହେତୁ ଏହିପରି ହେଉନାହିଁ । ଭାରତରେ ଯେଉଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ରହିଛି ତାକୁ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ହାତରେ ଟେକି ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ମନମୋହନ ଏବଂ ନାଜିମ ୱାଜିରିଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ସେମାନେ ଭୟର ମାନସିକତାରେ ରହିଛନ୍ତି ଯେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ ହେବ, ଅଡିଟ୍ କରାଯିବ, ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ। ସେମାନଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତଦନ୍ତ ଏବଂ ଅଡିଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ସମୟ ନୁହେଁ । ଏଥିପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଏଭଳି ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ବସିଥିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମୋକଦ୍ଦମା ଚଲାଇବା ଉଚିତ୍ । ” ଅପରପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୪୫ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ବର୍ଗଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟିକା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ୧୮ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅଯୌକ୍ତିକର ଓ ଏକପାଖିଆ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ Panacea Biotec ନମୂନା କୁ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଋଷ ଟିକା ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଋଷର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ RDIF ସହିତ ସହଯୋଗ କରୁଛି । ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଟିକା ଅନୁମୋଦନ ହୋଇସାରିଛି, ତେବେ ସରକାର କେବଳ ଦେଖିବା ଉଚିତ ଯେ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସାମ୍ପୁଲ୍ ଚେକ୍ କରିବା ଉଚିତ । ବ୍ରିଜିଙ୍ଗ୍ ଟ୍ରାଏଲର ସର୍ତ୍ତକୁ କୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ ‘ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଟିକା ପାଇଁ ବ୍ରିଜ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ରଖିଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକୁ କାହିଁକି ବ୍ରିଜ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି? ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଟିକା ପାଇଁ ଏହି ସର୍ତ୍ତକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାହିଁକି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି ? ‘ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ କମ୍ପାନୀ Panacea
ବାୟୋଟେକର ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି କୋର୍ଟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

The post ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡା ଭର୍ତ୍ସନା , କହିଲେ -“ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା ଉଚିତ୍ “ appeared first on Satya Patha.

Read MoreSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *