ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ଦାବି ‘କେବଳ ଏକ ପ୍ରହସନ’- ମମତା ବାନାର୍ଜୀ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ପାଇଁ ଏକ ମାତ୍ର ଅସ୍ତ୍ର ରୂପେ ଟିକାକୁ ଦେଖା ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଟିକା ର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି।କେତେକ…
The post ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ଦାବି ‘କେବଳ ଏକ ପ୍ରହସନ’- ମମତା ବାନାର୍ଜୀ appeared first on Satya Patha.

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ପାଇଁ ଏକ ମାତ୍ର ଅସ୍ତ୍ର ରୂପେ ଟିକାକୁ ଦେଖା ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଟିକା ର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି।କେତେକ ରାଜ୍ୟ 18 ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିକକରଣ ବନ୍ଦ କରି ସାରିଲେଣି।ଟିକାର ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।ବୁଧବାର ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ରାଜ୍ୟକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର COVID-19 ଟିକା ପଠାଇ ନଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ଦାବି କେବଳ ଏକ ପ୍ରତାରଣା। ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖିଆ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି- COVID ଟିକା କ୍ରୟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଵୋଲି କହିଛନ୍ତି । “(ଡିସେମ୍ବର 2021 ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ) କେବଳ ଏକ ପ୍ରତାରଣା। ସେମାନେ କେବଳ ଭିତ୍ତିହୀନ କଥା କୁହନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଟିକା ପଠାଉ ନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଟିକା କ୍ରୟ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିଏମ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଟିକା ଅଭାବ ଏବଂ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହେତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡିଶା, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା COVID-19 ଟିକା ହାରରେ ସମାନତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର କହିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ତଥା UT ଗୁଡ଼ିକରେ 1.64 କୋଟିରୁ ଅଧିକ COVID-19 ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୟ ବର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ, ରାଜ୍ୟ ତଥା UT କୁ 23 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟିକା ଡୋଜ ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅପଚୟ ସମେତ ମୋଟ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି 21,71,44,022 ଡୋଜ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୋଟ 1,64,42,938 COVID-19 ଟିକା ଡୋଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ଏବଂ UT ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ତଥା UT ମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ COVID-19 ଟିକା ଯୋଗାଇ ସହାୟତା କରିଆସୁଛି ।

The post ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ଦାବି ‘କେବଳ ଏକ ପ୍ରହସନ’- ମମତା ବାନାର୍ଜୀ appeared first on Satya Patha.

Read MoreSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *