ଜିଏସଟି ପ୍ୟାନେଲ ରେ କାହିଁକି କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ରୁ ଜଣେ ବି ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଗଲାନାହିଁ ? – ବାଘେଲ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ଲଢେଇରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବିରୋଧି ଦଳ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଛତିଶଗଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ…
The post ଜିଏସଟି ପ୍ୟାନେଲ ରେ କାହିଁକି କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ରୁ ଜଣେ ବି ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଗଲାନାହିଁ ? – ବାଘେଲ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ appeared first on Satya Patha.

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ଲଢେଇରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବିରୋଧି ଦଳ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଛତିଶଗଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଗେଲ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା କୋଭିଡ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ (ଜିଏସଟି) ଛାଡ ଏବଂ ରିହାତି ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ଗଠିତ ପ୍ୟାନେଲରେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର କୌଣସି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନକରି ସହଯୋଗୀ ସଂଘର ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର (ଜିଏସଟି ) ପରିଷଦ ମେଘାଳୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କନରାଡ ସାଙ୍ଗମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଆଠ ଜଣିଆ ପ୍ୟାନେଲ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଗୋଆ, ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ଓଡିଶା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ। କେରଳ, ଓଡିଶା ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ବାମପନ୍ଥୀ, ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି (ଟିଆରଏସ) ଭଳି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶିବସେନା, ଜାତୀୟତାବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି) ଏବଂ ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଛି । ବାଗେଲ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ଏକ ଅଂଶ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ ରିଲିଫ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାର ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଗଠିତ ଗ୍ରୁପ ଅଫ୍ ମିନିଷ୍ଟର୍ସ (ଜିଓଏମ ) COVID ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାର ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଗତ ଅନେକ ଦିନ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ପଂଜାବ ସମେତ ବିରୋଧୀ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନେ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଟୀକା, ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକରଣ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ଛାଡ଼ ଦାବି କରିଥିଲେ। ବାଗେଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦାବିକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଜାଣିଶୁଣି ପ୍ୟାନେଲରୁ ବାଦ ପଡିଛି। କୋଭିଡ ଟିକା, ଔଷଧ, ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍, ମେଡିକାଲ୍ ଗ୍ରେଡ୍ ଅମ୍ଳଜାନ, ପଲ୍ସ ଅକ୍ସିମିଟର, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର, କନସେଣ୍ଟର ଜେନେରେଟର ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର, ପିପିଏ କିଟ୍, N95 ମାସ୍କ, ସର୍ଜିକାଲ୍ ମାସ୍କ, ଥର୍ମୋମିଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାଇଁ ଜିଏସ୍ଟି ଛାଡ କିମ୍ବା ରିହାତି ଉପରେ ପ୍ୟାନେଲ୍ ବିଚାର କରିବ | ମେଘାଳୟର ସିଏମ କନରାଡ ସାଙ୍ଗମା, ଗୁଜରାଟର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନଭାଇ ପଟେଲ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଡେପୁଟି ସିଏମ ଅଜିତ ପାୱାର, ଗୋଆ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମ ମୌବିନ ଗୋଦିନୋ, କେରଳର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଏନ ବାଲାଗୋପାଲ, ଓଡିଶା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଟି ହରିଶ ରାଓ ଏବଂ ୟୁପି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଟି ହରିଶ ରାଓ ଜୁନ୍ 8 କିମ୍ବା ତା ପୂର୍ବରୁ ଜିଏସ୍ଟି ପରିଷଦରେ ଏହାର ସୁପାରିଶ ଦାଖଲ କରିବେ।

The post ଜିଏସଟି ପ୍ୟାନେଲ ରେ କାହିଁକି କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ରୁ ଜଣେ ବି ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଗଲାନାହିଁ ? – ବାଘେଲ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ appeared first on Satya Patha.

Read MoreSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *