ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବାବା ରାମଦେବ ଓ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଯୋଗୀଙ୍କ ପୁସ୍ତକକୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରାଯିବାକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ବିବାଦ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାମଦେବଙ୍କ ପିଛା ଛାଡୁନି ବିବାଦ। ମୀରଟର ଚୌଧରୀ ଚରଣ ସିଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ପୁସ୍ତକକୁ…
The post ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବାବା ରାମଦେବ ଓ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଯୋଗୀଙ୍କ ପୁସ୍ତକକୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରାଯିବାକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ବିବାଦ appeared first on Satya Patha.

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାମଦେବଙ୍କ ପିଛା ଛାଡୁନି ବିବାଦ। ମୀରଟର ଚୌଧରୀ ଚରଣ ସିଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ପୁସ୍ତକକୁ ଦର୍ଶନ ଶାସ୍ତ୍ରର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସମାଲି କରିଛି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିବା ପରେ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମନୋନୀତ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ ରାମଦେବଙ୍କ ଯୋଗ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଯୋଗର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ଲାଟୋ ଏବଂ ଆରିଷ୍ଟୋଟଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦର୍ଶନ ପୁସ୍ତକ ସହିତ ଏହି ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ। ଦର୍ଶନ ଶାସ୍ତ୍ରର ଯୋଗ ସମ୍ପର୍କିତ ବହୁ ପୁରାତନ ଭାରତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଲିଖିତ ରହିଛି ତେବେ ସରକାର ସେହି ପୁସ୍ତକ ଗୁଡିକୁ ସିଲାବସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର Y. ବିମାଳା କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ନିଜେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହୁଁ। ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଏକ ସୁପାରିଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଦର୍ଶନ ସିଲାବସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛୁ। “ଡିନ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ” ଖବରକାଗଜକୁ କହିଛି ଯେ “ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା” ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିଷୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଭାଷା ବିଭାଗର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବଶିର ବଦ୍ରା, କନୱର ବେଚେନ୍ ଏବଂ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ କୁମାରଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରଗତିଶୀଳ କବିମାନଙ୍କୁ ପରିଚିତ କରାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା କାରଣ ସେମାନେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଏବଂ ରାମଦେବଙ୍କ ପୁସ୍ତକକୁ ଆମେ ଅନୁମୋଦନ କରିବୁ ନାହିଁ। ”
କେନ୍ଦ୍ର ଓ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଭାରତ ଜନତା ପାର୍ଟି ସରକାର ଶିକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଅତୀତରେ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ୍ (ସିବିଏସ୍ଇ) 2020-21 ବର୍ଷର COVID ପ୍ରଭାବିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ପାଇଁ 9 ରୁ 12 ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ସିଲାବସ୍ “ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ” କରିବ। ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ଜାତୀୟତା,ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ନଗରିକତା ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ, ‘ଆମକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର କାହିଁକି ଦରକାର?’ ଏବଂ ‘ଭାରତରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ଅଭିବୃଦ୍ଧି’ ଭଳି ଉପ-ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। 2019 ରେ, ନ୍ୟାସନାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେସନାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ (NCERT) ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠ୍ୟ ସମୀକ୍ଷାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହାର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଇତିହାସ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକରୁ ତିନୋଟି ଅଧ୍ୟାୟ ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛି । ଅଧ୍ୟାୟଗୁଡ଼ିକ ପୋଷାକ, ଜାତି, କ୍ରୀଡା ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । 2017 ରେ, ୱାୟାର ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏନସିଆରଟି ଗୁଜୁରାଟରେ ରାଜନିତି ବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକରେ ‘ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା’ ପାଇଁ ‘ଗୁଜୁରାଟରେ ମୁସଲିମ ବିରୋଧୀ ଦଙ୍ଗା’ର ଏକ ରେଫରେନ୍ସ ବଦଳାଇବାକୁ ସେହି ସମୟରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏଲୋପାଥିକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ପାଇଁ ରାମଦେବ ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲୋପାଥି ଏକ “ମୂର୍ଖ ବିଜ୍ଞାନ” ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ରିମଡେସିଭର୍, ଫାବିଫ୍ଲୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଔଷଧ ଯେପରିକି COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ପରେ ଏଲୋପାଥି ଔଷଧ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଡା ସମାଲୋଚନା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ସେ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ “ପ୍ରତ୍ୟାହାର” କରିଥିଲେ।

The post ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବାବା ରାମଦେବ ଓ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଯୋଗୀଙ୍କ ପୁସ୍ତକକୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରାଯିବାକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ବିବାଦ appeared first on Satya Patha.

Read MoreSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *