ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାରିଏଣ୍ଟର ନାଁ ‘ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ’ – ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ୍ ଭୂତାଣୁର ନାଁ ହେଉଛି ‘ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ’ । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ସୋମବାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି । ଭାରତରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା କରୋନାର ମ୍ୟୁଟାଂଟ୍ ବି.୧. ୬୧୭.୨ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଭାରତ ଭାରିଏଣ୍ଟ ବୋଲି କୁହାଯିବାକୁ ନେଇ ମେ ୧୨ ତାରିଖରେ ଭାରତ ଏହାର ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲା ​​ଯେ ଭାଇରସ୍ କିମ୍ବା ନୂତନ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଯେଉଁ ଦେଶରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ ସେହି ଦେଶର ନାମ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର COVID-19ର ବୈଷୟିକ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ମାରିଆ ଭାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍ ର ନୂତନ ଭାରିଏଣ୍ଟ୍ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଦେଶକୁ କଳଙ୍କିତ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ”। ଭାରତରେ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖା ଦେଇଥିବା କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନର ନାଁ ‘କାପା’ ରଖାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଷ୍ଟ୍ରେନର ନାଁ ‘ବିଟା’ ଓ ବ୍ରାଜିଲ ଷ୍ଟ୍ରେନର ନାଁ ‘ଗାମା’ ରଖାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭାଗରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା କରୋନାର ଅନ୍ୟ ଭାରିଏଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ନାମକରଣ କରିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ । ପ୍ରାୟ ୨୪ଟି ଅକ୍ଷରକୁ ନେଇ ଆଲ୍ଫାରୁ ଓ ମେଗା ଯାଏଁ ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି । ମିଳିତ ଭାବରେ, B.1.617 ଭାରିଏଣ୍ଟ୍ ଗୁଡିକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ୫୩ ଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବଂ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ସାତୋଟି ସ୍ଥାନରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଏବେବି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଏହା ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣକାରୀ ବୋଲି WHO କହିଛି।

The post ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାରିଏଣ୍ଟର ନାଁ ‘ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ’ – ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ appeared first on Satya Patha.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *