ରାମଦେବଙ୍କୁ ବିରୋଧ: ରାଜନୀତି ନୁହଁ, ଆମର ସଂଗ୍ରାମ ଅଣ – ବୈଜ୍ଞାନିକ ନୀତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ; ଆଇ ଏମ୍ ଏ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏଲୋପାଥି ଚିକିତ୍ସା ଓ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇଥିବା ଯୋଗଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏମ୍ଏ) ଏହାର 3.5 ଲକ୍ଷ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ 1,700 ସ୍ଥାନୀୟ ୟୁନିଟ୍ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବଙ୍କ ଏଲୋପାଥିକ ଔଷଧ ବିରୋଧରେ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା । ଆଇଏମଏ ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ରାଜନୀତିକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। “IMA ଏହି ମହାମାରୀରେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଯୋଦ୍ଧା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସାମୂହିକ ଚେତନାକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ। ସଦସ୍ୟମାନେ କୌଣସି ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନାହାଁନ୍ତି, ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁ। ରାମଦେବଙ୍କ ଟିକାକରଣ ବିବୃତ୍ତିରେ ଆଇଏମଏର ଆପତ୍ତି ରହିଛି ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ଆଇଏମଏ ସଭାପତି ଡକ୍ଟର ରବି ୱାନକେଡକର କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପିଏ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ବ୍ୟାଚେଲର୍ ଅଫ୍ ଗ୍ରାମୀଣ ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ସର୍ଜରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଏହାକୁ ପଛକୁ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି। “ଏହା ବିଜେପି କିମ୍ବା କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ନୁହେଁ। ଆମର ସଂଗ୍ରାମ ସର୍ବଦା ଯୁକ୍ତିହୀନ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଉପରେ ରହିଆସିଛି ବୋଲି ୱାନକେଡକର କହିଛନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସକ ସଙ୍ଗଠନ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ଓଜନ ଟାଣିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ମେଡିକାଲ କମିଶନ ଗଠନ କରିବା ସହିତ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ରାମଦେବ ଏଲୋପାଥିକୁ ଏକ “ମୂର୍ଖ” ଏବଂ “ଦିୱାଲିଆ (ଦେବାଳିଆ)” ବିଜ୍ଞାନ ବୋଲି କହିଥିଲେ, ଟିକା ଉଭୟ ଡୋଜ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ 10,000 ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଆଲୋପାଥିକ ଚିକିତ୍ସା ହେତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଆଇଏମଏର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ଡକ୍ଟର ଜୟେଶ ଲେଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭରଦାନଙ୍କ ଭର୍ତ୍ସନା ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି, “ଆମେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ”। ଏହା ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ଡକ୍ଟର ଗାଡ୍ରେ କହିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ବିକ୍ରମ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି, ହାର୍ଭାର୍ଡ ଟି ଏଚ୍ ଖାନ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲ୍ଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମଦେବ ଏପିସୋଡ୍ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜୈବ ବିଜ୍ଞାନ ମହତ୍ତ୍ୱ ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସଙ୍କଟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେଉଛି ଟିକା ସନ୍ଦେହ, ଯାହା ପ୍ରାୟତ ଟିକା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ବିପଦ ବିଷୟରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥାଏ। “ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବା ଉଚିତ ଯେ ଜାବ ପାଇବା ସେମାନଙ୍କ ହିତରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଔଷଧ ଭିନ୍ନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଘୋଷଣା କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବିଜ୍ଞାନ ପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି, “।

The post ରାମଦେବଙ୍କୁ ବିରୋଧ: ରାଜନୀତି ନୁହଁ, ଆମର ସଂଗ୍ରାମ ଅଣ – ବୈଜ୍ଞାନିକ ନୀତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ; ଆଇ ଏମ୍ ଏ appeared first on Satya Patha.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *