ଟିକା କ୍ରୟ ପାଇଁ, କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ 11 ଟି ଅଣ-ବିଜେପି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ କେରଳ ସିଏମ୍ ଙ୍କ ଚିଠ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାମୁହିକ ଟିକାକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବାବେଳେ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଅଭାବ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।ଏ ଭଳି ସମୟ ଭିତରେ କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାୟି ବିଜୟନ୍ ସୋମବାର ଅଣ-ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର 11 ଜଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି COVID-19 ଟିକା କିଣିବା ଏବଂ ମାଗଣା ସର୍ବଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରୋପଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ କରି ଚାପ ପକାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଜୟନ୍ ଦୁଇ ପୃଷ୍ଠାର ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣା ଟିକାକରଣ ନିମନ୍ତେ କୋଭିଡ୍ ଟିକା କ୍ରୟ କରିବାର ନିଜର ଦାୟିତ୍ୱ ଓ ସଂଘୀୟ ସହଭାଗିତାର ଭାବନାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓହରି ଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଭଳି ତୁରନ୍ତ ଟିକା କ୍ରୟ କରି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଦେବେ ସେ ନେଇ ମିଳିତ ଭାବେ ଚାପ ପକାଇବାର ସମୟ ଏବେ ଆସିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୀକାକରଣ ଦାୟିତ୍ୱ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଅଛି, ଯାହାକି ସମବାୟ ଫେଡେରାଲ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୌଳିକ ପରିସରକୁ ଖଣ୍ଡନ କରେ | 11ରାଜ୍ୟ ତଥା – ତାମିଲନାଡୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ , ଦିଲ୍ଲୀ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର 11 ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ଚିଠି ପଠାଯାଇଛି। ବିଜୟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଟିକା ଯୋଗାଇଦେବା ଦାୟିତ୍ୱରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ଏହି ଟିକା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଉଚିତ, ଯାହା ଆର୍ଥିକ ଅଭାବ ହେତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏବେ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ଆର୍ଥିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଟିକା ଯୋଗାଣର ଅଭାବ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାବେଳେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଯୋଗାଣ ନେଇ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସହ ଚୁକ୍ତିବଦ୍ଧ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଲାଇସେନ୍ସ ବିକଳ୍ପକୁ ଚୟନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଯଦି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କୋଭିଡ୍ ଟିକା କ୍ରୟର ସମସ୍ତ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ରୁହେ ତା’ହେଲେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୋହଲିଯିବ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “COVID-19 ରୋଗରେ ଏକ ତୃତୀୟ ଲହର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମର ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ସଜାଗତା ଆବଶ୍ୟକ।” ଅନ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ଚିଠି ସହିତ ବିଜୟନ୍, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିର ଏକ ନକଲ ମଧ୍ୟ ସଂଲଗ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଟିକା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଆକଳନ କରିବା ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଟେଣ୍ଡର ଜାରି କରାଯାଇଛି।

The post ଟିକା କ୍ରୟ ପାଇଁ, କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ 11 ଟି ଅଣ-ବିଜେପି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ କେରଳ ସିଏମ୍ ଙ୍କ ଚିଠ appeared first on Satya Patha.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *