“କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଶୂନ୍ୟ ଟିକା ନୀତି, ଭାରତ ମାତା ହୃଦୟରେ ଛୁରା ମାରିବା ସଦୃଶ” – ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧ ରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଟିକା ଏକ ମାତ୍ର ଅସ୍ତ୍ର ସାଜିଛି।କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରିଥିବା ଟିକା ନିତୀ କୁ ନେଇ ବିରୋଧି ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସୋମବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ “ଶୂନ୍ୟ ଟିକା ନୀତି” ରହିଛି ଯାହା “ଭାରତ ମାତା ହୃଦୟରେ ଛୁରା ମାରିବା ସଦୃଶ” ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ବେକାରୀ ହାର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଶୂନ୍ୟ ଟିକା ନୀତି ମଦର ଇଣ୍ଡିଆର ହୃଦୟରେ ଖଣ୍ଡା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହା ଦୁଃଖପୂର୍ଣ ସତ୍ୟ ବୋଲି  ଗାନ୍ଧୀ ହିନ୍ଦୀରେ ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଇଗୋ + ଏକ ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଏହାର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ସେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ  ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେ “ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି (CMIE) କହିଛି ଯେ ଏକ ପୂର୍ବେ ତୁଳନାରେ ଭାରତର 97% ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଗରୀବ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ -19। ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଟିକା ନୀତିକୁ ଗାନ୍ଧୀ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଟୀକାକରଣକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଭୟ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।  ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ  ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ହେବା ଉଚିତ କାରଣ ସେମାନେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କଠାରୁ କୋଟା ଉଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।

The post “କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଶୂନ୍ୟ ଟିକା ନୀତି, ଭାରତ ମାତା ହୃଦୟରେ ଛୁରା ମାରିବା ସଦୃଶ” – ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ appeared first on Satya Patha.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *