ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ମୋଦି ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବଳି ପକାଉଛନ୍ତି: ପୋନ୍ନାଲା ଲକ୍ଷ୍ମାୟା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତାସୀନ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାରର ୭ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। TPCC ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପୋନ୍ନାଲା ଲକ୍ଷ୍ମାୟା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ସନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଦେଶକୁ ବଳିଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ମୋଦିଙ୍କ ସାତ ବର୍ଷର ଶାସନ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ମହାମାରୀ ପୁଣି ଥରେ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଶାସନକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦିଙ୍କ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥପର ରାଜନୀତି COVID-19 ର ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଗତ ସାତ ବର୍ଷ ଭିତରେ ହୋଇଥିବା ବିଫଳତାର ତାଲିକାରେ ଯୋଗ ହୋଇଛି ଵୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଙ୍କଟ କଳ୍ପନା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯୁଗରେ କରତାଳି ଦେବା, ମହମବତୀ ଜଳାଇବା ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଧ୍ୟାନ ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ଦୂର କରାଯାଇ ପାରିବ ଏହା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ । ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତାର ମୂଳଦୁଆ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି, ଧର୍ମ ଭିତ୍ତିକ ରାଜନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସମାଜରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ମତଭେଦ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ମାୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ ବ୍ୟବହାର କରି କିପରି ଟପିଯାଇଛି ତାହା ଦର୍ଶାଉଛି। ଏକ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ପାର୍ଟି-ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରଚଳିତ, ଯେଉଁଠାରେ ସରକାରରେ ରହିବା ଏବଂ ସରକାର ଗଠନ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଅଭିଳାଷ ଯାହା ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି।ସାତ ବର୍ଷର ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି – କୌଣସି ଦୁର୍ନୀତି ନାହିଁ ଏବଂ କୌଣସି କଳା ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୁଇ କୋଟି ଚାକିରି, ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତାରେ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ – ସରକାର ସଫଳତାର ସହିତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବା ସହିତ ଫମ୍ପା ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି ବିକାଶ ମନ୍ଥର ହୋଇଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟିକସ ବହୁଗୁଣ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଏବଂ ଯିଏସଟି ଭଳି କଠୋର ଏବଂ ଚିନ୍ତାହୀନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ଗଭୀର ଏବଂ ଅପୂରଣୀୟ ପରିଣାମ କ୍ଷତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ମାୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅସହାନୁଭୂତି, ହୃଦୟହୀନ ନୀତି ଏବଂ ଦିଗହୀନ ଶାସନ ଅଭାବରୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି।

The post ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ମୋଦି ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବଳି ପକାଉଛନ୍ତି: ପୋନ୍ନାଲା ଲକ୍ଷ୍ମାୟା appeared first on Satya Patha.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *